newsy i inspiracje dla tych, którzy piszą i chcą pisać lepiej
Uncategorized

WARSZTATY – Jarek Kupść: Pisz pod montaż

Materiał literacki, jakim jest scenariusz, powinien spełniać kryteria dobrej opowieści filmowej. Budowanie tempa i rytmu oraz sprawne prowadzenie filmowej narracji nie mogą czekać na etap post-produkcyjny. Organizując strukturę swojego scenariusza, autor musi mieć pełne rozeznanie w stylistycznych środkach, jakimi dysponuje montażysta.

Poznajmy różnice w montażu statycznym i dynamicznym, metody łączenia poszczególnych scen, układania scen w sekwencje, sugerowania upływu czasu oraz zaburzania czasoprzestrzeni.

Program 6-godzinnych zajęć:

Dla kogo piszę scenariusz?

Analiza scen i sekwencji kina gatunkowego (akcja, horror, komedia, dramat) pod kątem scenariusza spełniającego wymogi danego gatunku.

Kim jest mój bohater? 

Przykłady i analiza scen wprowadzających bohatera w kontekst fabuły.

Kiedy, jak i dlaczego? 

Jak ułatwić montażyście zadanie łączenia aktów, wątków i poszczególnych scen.

Nie gub wątku!

Użycie motywów jako spójnika ciągłości fabuły.

Scenarzysta jako montażysta!

Jak zasugerować reżyserowi i montażyście zmiany pozycji kamery i cięcia w scenariuszu.

JAREK KUPŚĆ

Amerykański reżyser, scenarzysta i montażysta. Wykładowca akademicki. Urodzony w Warszawie. Filmem fabularnym zajmuje się od 1984 roku. W 1987 roku zamieszkał w USA. Ukończył studia w zakresie reżyserii i scenopisarstwa na uniwersytecie stanowym w San Francisco. Jego pełnometrażowy debiut, „RECOIL” („ODRZUT”), zdobył główne nagrody na licznych festiwalach (min. Woodstock, Dahlonega oraz Wine Country). Za swój film „KRAINA SNU” („SLUMBERLAND”) otrzymał Nagrodę Specjalną Jury w Konkursie Kina Niezależnego 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, nagrodę Young Screenwriter na Young Film Festival 2006, oraz I nagrodę na 6. Międzynarodowym Forum Niezależnych Filmów Fabularnych w Warszawie (ex quo). Dramat polityczny „THE REFLECTING POOL” („PRYZMAT ZBRODNI”) otrzymał nagrody Best Picture na festiwalu Moondance oraz Specjalną Nagrodę Jury na XX Festiwalu Polskich Filmów w Chicago. Najnowszy film Jarka, „KLINY” oczekuje na premierę w 2015 roku.

Jarek Kupść jest również autorem książki „THE HISTORY OF CINEMA FOR BEGINNERS” („HISTORIA KINA DLA POCZĄTKUJĄCYCH”), wydanej w USA, Indiach i Republice Czeskiej.

DATA: 22 sierpnia 2015
GODZINY: 10:00 – 16:00
MIEJSCE: Warszawska Szkoła Filmowa, ul. Gen. Zajączka 7, Warszawa

Koszt: 
normalny: 150 zł
zniżkowy: 135 zł (10% zniżki dla ZAREJESTROWANYCH uczestników festiwalu Script Fiesta 2015)
pakiet: 250 zł (w pakiecie z warsztatami „Metody konstrukcji fabuły” 23 sierpnia)

Rejestracja: http://www.sfkontakty.pl/events/warsztaty-jarek-kupsc-pisz-pod-montaz/

x