newsy i inspiracje dla tych, którzy piszą i chcą pisać lepiej
audio

Marcin Perchuć czyta „Poetykę” Arystotelesa

„Poetyka” Arystotelesa to tekst, do którego odsyłają wszyscy wykładowcy na wszystkich liczących się na świecie studiach scenariopisarskich. Uważam, że każdy szanujący siebie i swoją pracę scenarzysta powinien do niego od czasu do czasu zaglądać.

Z mojego doświadczenia wynika jednak, że nie wszyscy scenarzyści ten tekst znają. Gdy prosiłam moich studentów o przeczytanie „Poetyki”, zdarzało się, że spotykałam się z oporem popartym argumentem „no, nie mogę przekonać się do czytania tak starego tekstu!”

Fakt. Arystoteles opuścił naszą piękną planetę jakieś 2300 lat temu. Jego tekst więc może miejscami trącić antyczną myszkę. Niemniej uważam go za bardzo cenny zbiór informacji gromadzonych i przekazanych nam przez kogoś, kto znał się na dramatopisarstwie i potrafił swoją wiedzę przekazać. Znakomita większość spostrzeżeń i wniosków Arystotelesa jest zaskakująco aktualna. Dlatego postanowiłam ułatwić zapoznanie się z tym dziełem każdemu, kto ma na to ochotę, a niekoniecznie lubi czytać „takie stare teksty”.

Zaprosiłam do współpracy znakomitego polskiego aktora, Marcina Perchucia, który od lat jest wykładowcą w warszawskiej Akademii Teatralnej, a od roku 2016 pełni rolę dziekana wydziału aktorskiego. Bliski jest mu zarówno utwór dramatyczny, jak i idea przekazywania praktycznej wiedzy.

Tak właśnie powstało nagranie „Poetyki” Arystotelesa, które udostępniam bezpłatnie z nadzieją, że każda osoba zainteresowana pisaniem znajdzie w nim dla siebie sporo inspiracji.

 

x