newsy i inspiracje dla tych, którzy piszą i chcą pisać lepiej

Kim jestem i dlaczego robię to, co robię

Zawsze byłam ciekawa świata i głodna nowej, inspirującej wiedzy. Zostałam scenarzystką.

Zawód ten w naturalny sposób łączył moje wcześniejsze zainteresowania aktorstwem i pisaniem spektakli teatralnych, wiedzę zdobytą na studiach literaturoznawczych oraz doświadczenie pracy w telewizji.

Scenariopisarstwo to zajęcie twórcze, które często wymaga podejmowania szybkich decyzji. Pisząc, trzeba myśleć wiele kroków naprzód, bo każda historia, od razu musi mieć potencjał, by rozwinąć się w sposób ciekawy, ale i nie całkowicie przewidywalny. Aby dobrze pisać, należy umieć wykształcić w sobie zmysł obserwowania świata, ludzi oraz relacji między nimi i wydarzeniami. Dlatego tak bardzo lubię pisać i dlatego po tylu latach wciąż mam z tego wielką frajdę.

Głód wiedzy i chęć ciągłego doskonalenia się sprawiły, że gdy zaczęłam zawodowo pisać scenariusze, włączył się u mnie wampir na dokształcanie się w tej dziedzinie. Ukończyłam więc studia scenariopisarskie – zarówno w Warszawie (WSF), jak i w Łodzi (PWSFTViT) – oraz uczestniczyłam w licznych kursach, szkoleniach, warsztatach i wydarzeniach scenariopisarskich w Polsce i poza granicami kraju.

Zanim zostałam scenarzystką, robiłam w życiu różne rzeczy – prowadziłam programy telewizyjne, pisałam scenariusze programów rozrywkowych, tłumaczyłam książki i filmy, byłam kierownikiem produkcji, producentem programów telewizyjnych, producentem polskich wersji językowych, a także… lektorem języka angielskiego.

Naturalnym krokiem naprzód było połączenie rzeczy, które lubię robić i w których czuję się dobrze – pisania i uczenia. W ten sposób w czerwcu 2010 pojawił się serwis kursnaserial.pl – pierwsze w Polsce warsztatowe kursy scenariopisarstwa telewizyjnego. Zaczęłam przekazywać  gromadzoną latami wiedzę teoretyczną oraz dzielić się doświadczeniem wynikającycm z praktykowania od roku 2002 zawodowego scenariopisarstwa telewizyjnego.

Od tamtej pory i piszę i uczę scenarzystów. Uczę nie tylko jak pisać, ale także jak być scenarzystą.

Ukończyłam roczny kursu Art Coachingu oraz kurs Creativity Coaching organizowany przez amerykańską Creativity Coaching Association. Od kwietnia 2015 jestem jedynym w Polsce licencjonowanym script coachem.

Od roku 2010 prowadzę firmę, której celem jest kształcenie scenarzystów – organizuję kursy, warsztaty, stworzyłam i do edycji w 2017 roku prowadziłam festiwal Script Fiesta, któremu towarzyszyły konkursy scenariuszowe oraz Pitch Fiesta. Wykładam w Collegium Civitas i w Warszawskiej Szkole Filmowej, gdzie m.in. stworzyłam innowacyjny program podyplomowych studiów scenariopisarskich. Wysłuchałam blisko tysiąca pitchingów, przeczytałam ok. 1400 różnych projektów scenariuszowych… Regularnie prowadzę warsztaty na festiwalach filmowych – m.in: Kino w Trampkach, 48 Hour Film Project, Warsztaty Teledysku, Wiosna Filmów, Transatlantyk, Docs Agains Gravity, Off Plus Camera, współpracuję ze Stowarzyszeniem Nowe HoryzontyCentrum Edukacji Obywatelskiej. Scenarzyści, twórcy filmów dokumentalnych oraz autorzy powieści chętnie korzystają z możliwości konsultowania ze mną swoich projektów.

W roku 2013 przetłumaczyłam na język polski najbardziej wybitny w mojej opinii podręcznik scenariopisarstwa dostępny na naszej planecie, książkę Lindy Aronson „Scenariusz na miarę XXI wieku”, której pierwsze wydanie rozeszło się w niespełna dwa lata.

Zorganizowałam pierwszy w Polsce kompleksowy i profesjonalny kurs dla konsultantów scenariuszowych.

Od 2016 jako ekspert oceniam wnioski w programie Kreatywnej Europy MEDIA – rozwój pojedynczych projektów.

W styczniu 2016 otworzyłam StoryLab.pro – nową przestrzeń kreatywną w Warszawie, w której skupiamy się na profesjonalnej edukacji scenarzystów. Odbywają się tam kursy, warsztaty i twórcze spotkania dla wszystkich, których podobnie jak mnie, kręci scenariopisarstwo. Aby doskonalić swój warsztat zawodowy oraz rozwijać własne projekty chętnie zaglądają tam także dziennikarze, copywriterzy, twórcy filmów dokumentalnych oraz powieściopisarze.

 

Moje wirtualne CV znaduje się tutaj.

Agnieszka Kruk

 

x